• VINAŘSTVÍ JIŘÍ ŠMERÁK

  VINAŘSTVÍ JIŘÍ ŠMERÁK

  Ochutnejte víno z Hrušek
 • NAŠE PRODUKCE

  NAŠE PRODUKCE

  VINAŘSTVÍ JIŘÍ ŠMERÁK
 • NAŠE PRODUKTCE

  NAŠE PRODUKTCE

  VINAŘSTVÍ JIŘÍ ŠMERÁK
 • NAŠE PRODEJNY

  NAŠE PRODEJNY

  VINAŘSTVÍ JIŘÍ ŠMERÁK
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4

trojuhbily-down


NAŠE VINICE
Vinařství obhospodařuje něco přes 6 hektarů vinic z nichž 4 hektary jsou mladé výsadby. Vinice jsou rozloženy po třech ze čtyř místních vinařských tratí a to v trati Písky, Podsedky a Hastrmany.
Všechny tratě leží v katastru obce Hrušky. Každá z těchto tratí má mírně odlišné půdní a klimatické podmínky.

IKONA-SMERAK

NASE-VINICE1

VINICE JIŘÍHO ŠMERÁKA

Viniční trať Písky se táhne jižně podél obce. Půda je zde písčitá, záhřevná, ale v ročnících postrádajících dešťové srážky pro révu poněkud stresující. Vinná réva zde pěstovaná mívá většinou vegetační náskok oproti jiným tratím a vína pocházející z této trati bývají aromatická, rychle nazrálá, ale někdy poněkud fádní, postrádající svěží kyselinku. Toto naopak prospívá červeným vínům, která jsou lehká, sametově hladká a pitelná. Tato viniční trať je většinou osázena v úzkých řádcích (někde pouze 120 cm) a je rozparcelována na malé záhumenky.

Viniční trať Podsedky se nachází cca 1500 m severně od obce přes silnici Břeclav-Hodonín. Trať je klasickou socialistickou výsadbou – přesná obdelníková tabule s řádky 3 metry širokými – pro průjezd velkým traktorem. Část vinic do dnešní doby obhospodařuje družstvo, část restituenti či nový nabyvatelé. Půda je zde vápenitá spraš s vododržným podložím. Tyto půdní podmínky společně se stářím keřů (převážně okolo 40 let) dávají plná, kořenitá a extraktivní vína. Pravidelně dosahují nižších výnosů, ale o to vyšší cukernatosti, prakticky každý rok v přívlastkové kvalitě. Zejména zde vyniká Veltlínské zelené a Chardonnay.

Viniční trať Hastrmany je nejvýše položenou, nejvzdálenější a nejstarší tratí (doložena je na mapě z roku 1750). V různých vrstvách jsou zde promíchány písčité, hlinité a jílovité půdy na jílovém vodržném podloží.

Trať se nachází na samém konci hrušeckého katastru severovýchodně od obce, kde sousedí s katastrem obce Moravský Žižkov (velkopavlovická vinařská oblast). Vína z této trati jsou plná, minerální, s pikantní kyselinkou a mají dobrý potenciál pro zráni na lahvi. Jedná se o nejrůznorodnější trať v katastru obce – obsahuje starou výsadbu v různých sponech a různého stáří a mnoho hektarů mladé výsadby, která bude letos či příští rok mít panenskou sklizeň. V této trati se nachází většina nových výsadeb obce.

Obhospodařování našich vinic, zvláště tzv. zelené práce (podlom, odlisťování v zóně hroznů u vybraných odrůd a ročníků), je prováděno ručně a co nejšetrněji. Pro dosažení redukované sklizně při vysoké násadě hroznů je potřeba provádět i redukci hroznů před zaměkáním, prořezem hroznů na zem. Mechanizace je používána pouze na postřik, půdní úpravy a zástřih vrcholových částí. Pro ošetřování nejsou používány toxické jedy. Spon se liší v různých tratích. U nové výsadby je 2×1 m a u starších družstevních vinic 3×1 m. Vedení révy je střední s výškou kmínků od 70 – 90 cm, s jedním kmínkem a jedním tažněm. Díky použitým sponům se dostáváme k hustotě výsadby 3 500 – 5 500 keřů na hektar. To nám umožňuje díky dodržování řezu na jeden tažeň a redukované úrodě dosahovat výnos okolo 6 tun na hektar.

NAŠE VÍNA >>


NAPIŠTE NÁM / OBJEDNÁVKY
Vyplněním a odesláním formuláře beru na vědomí, že společnost Jiří Šmerák (IČ: 42598907) použije sdělené osobní údaje pro účel vyřízení mého dotazu.

1000 znaků vlevo
Přidat soubory