Vinařství Šmerák sídlí v obci Hrušky, která leží nedaleko Břeclavi v oblasti Podluží. Obec Hrušky leží v nadmořské výšce 175m v úrodné zemědělské krajině s doloženou vinařskou tradicí již od 17. století (dochovaná pečeť obce s hrušní, hroznem a vinařským nožem z roku 1622). Klima je zde teplé a velmi suché, Pohled na obec s průměrnou roční teplotou 9,5°C a ročním úhrnem srážek 538 mm. Podmínky pro pěstování vinné révy jsou zde vynikající. Jiří Šmerák navazuje svou činností na zkušenosti předchozích generací rodinných vinařů.

 

Vinařství a vinohradnictví se Jiří Šmerák úspěšně věnuje od svých 16 let, čehož důkazem jsou ocenění z místních a oblastních výstav. Vinařství a vinohradnictví se stalo hlavní činností firmy v roce 1998. Od toho roku se můžete s vínem z naší produkce setkat v prodeji po celé České republice. Fungování vinařství je založeno na rodinných zkušenostech a kontaktech, na lásce k vínu, ke krajině a lidem, kteří zde žijí. Proto je pěstování révy i výroba vína z ní prováděna k přírodě co nejšetrnějším způsobem za použití pouze nezbytného množství chemických přípravků. V současnosti vinařství produkuje přibližně 20 tisíc litrů vína ročně. Výměra vinohradů je 6 hektarů, z nichž 4 hektary jsou mladé výsadby.

Odrůdové složení vinic zahrnuje všechny hlavní odrůdy oblasti – z nichž nejznámější a oblastně nejtypičtější jsou zajisté Veltlínské zelené, skupina rulandských vín a z červených pak Frankovka a Modrý Portugal. Vinařství se zaměřuje na produkci hroznů nejvyšší kvality dle specifik ročníku a co nejšetrnějším zpracováním této suroviny vyrábí co nejkvalitnější produkt. Vinařství produkuje vína jakostní i přívlastková všech kategorií. Vinice při poskytované intenzivní péči produkují natolik kvalitní hrozny, že je možné vína přívlastková vyrábět každoročně, v obzvlášť příznivých letech se jedná i o nejvyšší typy přívlastků. Část produkce červeného i bílého vína – a to jak ve vínech přívlastkových, tak i jakostních – je ponechána zrát v nových dubových sudech po dobu 6 měsíců. Tato vína se označují „přívlastkem“ barrique. Vína z naší produkce se každoročně účastní výstav a přehlídek vín jak oblastních, tak celostátních – například v předloňském roce bylo jakostní odrůdové víno Zweigeltrebe ročník 2002 oceněno titulem „Salon vín České republiky 2003–2004“. Naše nejnovější ocenění je zařazení novinky v produkci a to Zweigeltrebe Rose do kolekce TOP 77 vín České republiky. Vinařství Šmerák v roce 2005 realizovalo program spolufinancovaný Evropskou unií – Evropským zemědělským orientačním a záručním fondem (EAGGF).